Став на Мирка Велиновска во очи Референдумот

Пишувајќи за www.dudinka.org

Мирка вели,

Да заклучиме:
По 28 години од Референдумот за независна држава Република Македонија и на три дена пред фашистичко-цијашкиот циркус со учество на домородни ГМО импланти, секој самосвесен човек, што подразбира функционален мозок, автохтон ум и рбет, може да ја види големата слика. Барем во Македонија нема веќе равенки со една, две и три непознати. Нема темни места, претпоставки, трачеви. Септичката јама се изли со сето свое подземно богатство на улиците. Течат гомна од секоја дупка. Корне до небо од смрдеа. Елитата многу серела. Изметот бил складиран на темно за да не го види народот. До скоро овие серковци парадираа намирисани со скапи парфеми, маскирани во скапи маркирани партали и рецитираа патриотски рефрени. Македонија не ја вадеа од уста. Те не ја давале, те само таа им била во срцата. Ја пееа и плачеа каде стигнаа. Ем пригодно ем за пари и позиции. Арно ама, кому стигнаа и за колку им даваа ја продаваа под рака. Сега ќе го направеле квантниот скок! Она муртинско копито, онаа црпка соросоидна си мисли дека неговото чекорче од 50 сантими е единица мерка за квантниот злостор против човештвото. Се мисли за бог ли, еволуција ли, револуција ли, па си вика ќе го убијам македонскиот народ, а ќе замесам северномакедонска дркотина. На македонскиот народ ќе им ги одземам идентитетот, татковината, сувереноста а јас ќе си создадам нов поубав и поглуп куп бројлери што во три смени за троа ГМО храна ќе произведува купишта лајна кои ќе ги продавам за многу пари.
Црпко не е сам. Си има елитни подржувачи. Ги видовте како парадираат и ве повикуваат ритуално да се самоубиете. Насмеани се и радосни како да ве канат на роденденска забава. Ама не ви кажуваат дека ако се согласите на ,,квантен,, скок вие, со стекнато избирачко право, всушност си ги убивате своите чеда, оние кои уште не се родиле, а богами и сите свои претци што умреле како Македонци. После ваков скок во масовна гробница немате веќе ништо, не сте ништо. Е вакви човекољупци вака ги лажеа Евреите пред да влезат во конц-логорите а на пат за крематориумите. Пропагандистите фашистички им велеа дека ги сортираат, ги соблекуваат голи за да ги избањаат, а тие кутрите им веруваа на своите авторитетни сонародници кои во нивно име преговараа со фашистичките криминалци. Светлата иднина во фашистичкиот рај
за миг се претвори во тони пепел и чад. Мој совет ви е да не се плашите од фашисти. Борете се жестоко против нив. Во недела на 30-ти со БОЈКОТ. Нека не ве завладее стравот. Оти злосторниците се поуплашени од вас. Размислувајте логично и покерски. Црпко ви кажа дека за него Македонците биле чип во партија покер. Ама не ви кажува дека и тој и неговите бројлери, калемени сливи, мекотели давајгази, пресштитутки, корумпирани политиканти, распеани државни ,,службеници,, не се играчи – покераши, туку жетони во рацете на регионалните односно, на светските покераши. Тие се и народни жетони со кои ќе си го наплатиме долгот кој го правеа ,,во наше име,,. Нивното јавно легитимирање како непријатели на македонскиот народ и држава не е флека во биографија туку доказ за злосторничко здружување, за извршување преврат, за велепредавство. Во ек сме на најголемата лустрација во која Македонците се лустратори и верификатори. Сега се пишува новата историска одредница на Македонската енциклопедија со чија забрана факички почна ,,квантниот скок,, на Зоран Заев.
Размислете за миг и прашајте се зошто сите овие елитисти што се јавија во полза на квантниот скок а кои се награбаа пари, не ја здрапаа до сега на безбедно за да си ги арчат на раат. Зошто е уште тука виенчанинот Трифун Костовски кој се дере на плејбек? А Сашо Мијалков кој го стекнал имотот во Прага што уште се врти по Скопје? Васил Тупурковски кој има имот и од дедо му во Канада и од вујко му во САД, зошто на раат не ги јаде парите од Тајван на пример во Вашингтон, зошто не е на гости кај сестра му во Хонг Конг? Или кај другар му Андреас Папандреу во Атина? Што мајка бара уште во Македонија Бранко Црвенковски, големиот патриот со зајачко срце, кој при секој поголем народен протест се криеше или во некој подрум или во Палини бич? Има имот на Корчула, стан во Белград, викендица во Словенија, вила на Флорида и брдо пари на Кипар и во оф шор банки? Што кур му праќа пропагандни пораки на непостоен народ? Што не си оди во некоја од експозитурите на Сорос во Америка пребогатиот Владе Милчин? Нели изјавуваше за ,,Њујоркер,, дека ако чепне некој во името, тој ќе земел пушка и ќе одел во планина. Бреј, мажиште! Што се врти како прдеж во гаќи уште во Македонија. А Љупчо Георгиевски за кој мој е пак во Македонија? Баш сега дошол да одмори нозе од многу штрапање по светот и околината и патем да ни се обрати божем некој го рецка. Ама мора. Задача му е од газддите. Што кур бара во Македонија Бобо на Радмила? Барем тој службува во банкарски сектор. Ај Радмила мора овде да одработува, ама тој со детето што прави овде? Нема безбедносна гаранција а? А Срѓан Ќерим? За кој мој се мува уште овде? Зградите ли си ги чува? Или великосопственикот на станови и деловен простор, ,,академикот,, Камбовски. Или форбсовиот македонски богаташ и бугарски почесен конзул Орце Камчев. Зошто не си се пресели фино таму каде ќе си биде она што е по ментална самоопределба – богат северномакедонски лилаков пингвин со ,,клизајуќи,, идентитет ,,све ми боје лепо стоје,,? Стварно бе, каде е Фрчко или другар му Ѓунер. Што молчат? Уште не ни се обраќаат со повик да гласаме за својата смрт. За пред молк ли ги чуваат или кутрите уште не исполниле услови за полтички азил!? А Стојанчо Андов? И што ти е карма бе, самиот си го пишува епитафот, но и лустрациските записи за тековната народна лустрација (сушење на македонското мочуриште). Со мене се тужи оти сум му ги повредила честа и угледот, а самиот си ги забетонира. Како Џон Мекејн. Го бламираше Циле дека го тргувал името со Алојз Мок, а самиот си кажа дека е тешко политичко гангстериште, лажоман, и профитер.
Јас ќе ви кажам, иако и порано сум кажувала. Сите, ама буквално сите, вклучително и ,,нашите,, модерни црковни великодостојници, се во мрежата на ЦИА. Крадеа, грабаа, лажеа, муваа со нејзина дозвола а си мислеа дека се поумни факмани од сите други. Мислеаа дека се на сигурно, дека купиле трајна заштита под безбедносниот чадор за кој плапотеше и Зоран Верушевски. Шефовите им рекоа дека има да седат и да серат по Македонија зашто азил не им следува. Нема веќе сајгонско извлекување. А парите, становите и друга некретнина во странство, се, буквално се им е собрано. Оти тоа е капиталот за црните операции на ЦИА.Трамп им ги укина легалните фондови и буџетите за непродуктивни трошоци. Сега се арчат црните пари а нашиве богаташи не смеат ни да писнат, и нема кому да се пожалат. Ни глумеа поштење. Сега се раскурчуваат бесшумно со рекламирање на нов криминал злостор против човештвото. Ќе ви кажам два примери. По смртта на Зоран Ѓинѓиќ, тогашниот секретар за одбрана на САД, Колин Пауел, кој лично и изрази сочуство на вдовицата Ружица во присуство на сведоци и соопшти: ,,заборавете ги оние 270 милиони долари,,. Што ти е судбина. Ем го нема човекот, такткото и мажот, ем ги нема честа и угледот, а ги нема бате ни парите стекнати со ,,труд и напор,,. Вториот пример е Михаил Ш(С)акашвили или црпката од Грузија. Прво се стационираше кај вујко му во Брконкс како гостин. Од таму газдите го испудија и го пратија да вади парче леб во Украина. И од таму кога им докурчи го исшупираа, па сега без скршена пара како клошар се ландра низа Западнаевропска Унија. А не е дека немаше пари кога беше претседател ем милионер, и по налог направи ,,квантен чекор,, па завојува со Русија. Дури сега му дојде животот! Умот секако не зашто никогаш и го немал. Вака изгледа кога имате само една опција. Ама нашиве распродавачи кои квантно исчекорија пред 30 септември ја немаат ни таа една опција. Како Џон Мекејн. Можат да избираат само помеѓу змија и магаре. Меѓу отров и свилен гајтан. Исходот е ист. Не верувате? Е ќе гледате наскоро кога ќе профункционираат воените закони кои со извршна наредба ги потпиша Трамп и од околу ги раскажа од говорницата на ООН. Третиот став од наредбата е многу интересен и за нас овде. Ќе парафразирам само дека на учесниците во велепредавството, тргувањето со Америка и нејзиниот суверенитет, изигрувањето на Уставот, подривањето на институциите во САД но и ширум светот користејќи ја нејзината надворешна и безбедносна политика, ќе се казнува со затвор и со одземање на имотот движен и недвижен…Исто како во Турција по обидот за преврат и на Филипини по победата на Дутерте. Колку е саатот разбраа и Велика британија, Австралија, Нов Зеланд и Канада. Ќе разберат и сите во ЕУ. И веројатно само уште Зоран Верушевски со жената му Соња. Другиве шајшутки уште не сконтале што ги чека.
Додека ние трошиме време и како јас, дробиме за потфатот на овие неранимајкоци, се случуваат нови нешта. Во Македонија умре политичкиот естаблишмент. СДСМ не постои повеќе. ВМРО-ДПМНЕ е во кома од која нема да се разбуди со ваква губитничка политика. Пајтон-гранапите се и без стока и без муштерии а богами и без маркица. Тие кутрите Пајо, Лиле, Амди, Чичко Стоилко и остали превртачи се ситнеж за кои нема сигурносни гаранции од никого, па тие директно ќе го папаат од ,,мртвиот,, македонски народ раширен по маалата и сокаците. Со толку транзицијски политички мртовци, се отвори бајаги голем празен простор кој нови дечки почнаа да го пополнуваат. Кој виде – виде. Другите ќе се најдат набрзо во чудо дека Македонија во овој хаос доби нова левица. Апасиев ја води. И тоа баш онака квалитетно скоцкано. Добивме нова партија или политичко движење кое е ем национално, конститутивно, легаистичко, ем родољубно и идеолошки стабилно дефинирано. Иако дечкиве и Апасиев активно учествуваа во шарената дркотина револуција и ја напаѓаа државната граница со спонзорирани ,,активисти,, од ЕУ, брзо покажаа дека не се активистички метро-тутурутки и го искористија моментот и шансата да ја пласираат својата политичка идеологија. Засега одлично им оди. Фатија корен кај народот. За следните избори, крај грогиран и корупциски опустошен политички простор, ќе бидат главен креатор на политичкиот амбиент во услови на изведба на генералното чистење. Додека не се роди пандан во десниот простор. Изворно, автохтоно семе изникнато од народот (се надевам незагадено до коска со соросоиден вирус и цијашко ѓубре). Финансиерите го викаат гринфилд инвестиција. Политолозите грасрут мувмент, И што е најважно, ваквите појави ја разрешуваат старата дилема на историчарите како се појавуваат големите водачи или лидери а ги бара народ кој страда силно и долго. Јас немам таква дилема. Без хаос нема нова историја. Знам од искуство дека хаосот е водовриеж и болен процес на распад, но воедно е и подготовка за појава на нова вредносна парадигма. Кога ќе истрча на терен шумарот, сопственикот на суверенитетот, се појавуваат и кандидатите за водачи. Народот не трча по секого. Со изострени сетила во критични сируации, непогрешиво го препознава најдобриот или најдобрите.
Во недела нашата колективна македонска порака на фашистиве ќе биде КОЈ ВЕ ВРТИ! НЕ МЕНУВАМЕ ЛИСТ НА РОДЕНИ, ПОСМРТНИЦИ, ЛИЧНИ КАРТИ, ПАСОШИ, ДРЖАВЈАНСТВО, ИМОТНИ ЛИСТОВИ, БАНКАРСКИ КАРТИЦИ, МАКЕДОНСКИ ПАРИ. ЌЕ ВИ ГО БЛОКИРАМЕ ЦЕЛИОТ СИСТЕМ, ПА ВИЕ ВИДЕТЕ КАКО ЌЕ ГО УАПСИТЕ ЦЕЛ НАРОД ИЛИ КАКО ЌЕ ГО ОТПУШТИТЕ ОД РАБОТА. НЕМАТЕ ИЗБОР. ,,КУРЛЕТО,, ДИМИТРОВ ВИ СООПШТИ: ЌЕ ПРОГЛАСИТЕ ОКУПАЦИЈА ВО СОБРАНИЕ А ТОА ЗНАЧИ НАША МАКЕДОНСКА НАРОДНА ПОБЕДА. СЛЕДИ ,,ГЕНЕРАЛКА,, ОТИ ВЕЌЕ СЕ ИЗЛУСТРИРАВТЕ ЈАВНО. Консултирајте ја српската и бугарската постбукурешка и постверсајска историја во поглед на идентитетната политика сврзана со името Македонија.