Ние ја имаме таа судбина да секоја генерација Македонци и Македонки се соочува со своја борба поврзана околу нашето битие, идентитет и државност. Ова е нашата вековна идентитетска борба која се манифестира во разни форми, преку вооружена борба, градење на институции, дипломатски или пак на референдум... повеќе

Анализи

Бришење на Македонството

Зоран Заев во спрега со САД, ЕУ и НАТО, го реализираа громорозниот план за распад на нашата држава, Република Македонија. Заев под нивно менторство ги поткопа темелите на националниот суверенитет и, територијален интегритет на нашата држава.Го пресече македонскиот корен, го разгради македонското нац

Не смееме да бидеме заложници на Преспанскиот договор

Македонија денес го живее сонот  на ЕУ, НАТО и САД заедно со СДС и Зоран Заев . Поминаа скоро три недели од почетокот на процесот на уставните промени. И покрај дискриминираната волја на граѓаните кои го кажаа своето “НЕ” за уставните промени, и “НЕ” за Преспанскиот договор на референдумот од

Nasilen obid za promena na imeto

Поминаа неколку дена од оној црн петок, ( 19.10.2018 година)  од седницата во Собранието на Република Македонија, на која се гласаше за уставните промени. Симптоматично е тоа  што,  седницата беше зкажана за 12 часот, но таа се одржа дури во доцните ноќни часови, во 22 часот, 2 часа пред полноќ.

Alastair Stewart: North Macedonia? Don’t you ‘North Briton’ me!

Scotland kept its national identity through maintaining a distinct heritage within the UK; but Macedonia is giving its away, writes Alastair Stewart “Where are you from?” asked our waiter in a bustling Kalithea bar. “I’m from America, my friend is from the Netherlands, and my partner is from Scot

Welcome to Bulgaria, the world’s fastest shrinking nation

Bulgaria, the EU’s poorest state, is playing very slow catch-up with western Europe. Read our three-part series, “Rich land, poor land”, on wealth in Europe, including Derek Scally’s report from super-rich Germany, Daniel McLaughlin’s profile of Bulgaria, below, and Patrick Smyth’s assessment of wea

Клучот е во рацете на ВМРО ДПМНЕ

Владата го почна процесот за уставни измени без 2/3 мнозинство. Таа на вонредна седница, на 8.10.2018 година го усвои предлогот за пристапување кон измени на уставот на Р. Македонија, а утредента тој се најде на комисиска расправа. Одлуката на Владата да започне еден ваков процес кој што е спроти

Another lost generation?

Romanian children born today will have the lowest human capital in Europe by age 18 due to poor education and healthcare, according to World Bank’s first report “The Human Capital Project”. The index is designed to capture the amount of human capital a child born today could expect to attain by a

“Vlasta I SJO pocnaa so zaplasuvanja I uceni”

Dikaturata vo Makedonija pocna da si go pokazuva vistinskoto lice! Vlasta toa go pravi poradi obidot za spas na sopstvenata reputacija , koja se poveke ja gubi I pred narodot , I pred megjunarodnata zaednica,  posle neuspesniot referendum. Sega, koga sme na pragot od neminovnite I predvremeni izb

Se poizvesni se predvremeni izbori

Pomina euforijata okolu referendumot, koj bese cisto promasuvanje na SDSM I Vladata na Zoran Zaev. No, I iznenaduvanje za celata zapadna politicka elita, EU, NATO I SAD od rezultatot, I nacinot na sprotivstavuvanje na makedonskiot narod , vo zacuvuvanjeto na drzavata I nacionalniot identitet. Narodo

Vtora faza od Prespanskiot dogovr

Referendumot za Severna Makedonija propadna! Republika Makedonija ostana! Narodot si go kaza svoeto na referendumot sto se odrza na 30-ti septemvri. Kaza deka e protiv referendumot, deka e protiv Prespanskiot dogovor, kaza deka e protiv promenata na imeto. I pokraj site zaplasuvanja, uceni, potkupuv

МАКЕДОНСКИ ЈАЗОЛ ,,ТРИ ВО ЕДНО,

Текстот на Мирка поради кој е срушена Дудинка. ,,Стратегијава,,на евро-американските ВИП криминалци за гео-стратешки добивки, барем во случајот со Македонија и Македнонците, како да ја правел некој ,,експертут,, како Обеликс, плус ментално неизбалансиран како Збигњев Бжежински. Според таа стратег

За одговорноста и вината. Аналитичарот Зеколи со став

Без пардон, Заев како Премиер е одговорен за поразот на Референдумот. Одговорен е затоа што со недели однапред му се укажуваа причините поради кои резултатот ќе биде - ептен најблаго кажано - проблематичен. Одговорен е бидејќи неговите мегафони наместо да ги побиваат аргументите на опонентите, си уж

САД Ја туркаат Македонија во продолжена политичка криза – апел до Опозициските Пратеници

Синоќа Стејт Департментот на САД излезе со став дека го подржува Преспанскиот Договор и советува дебатата да се пресели во парламентот за да партиските лидери се издигнат изнад своите партиски гледишта и да го прифатат Преспанскиот договор за да се изгласаат уставните измени што се содржани во Препс

“Koi se opasnostite koi proizleguvaat od kapitulantskiot neligitimen referendum na Zoran Zaev so Grcija”

Vlasta e vo panika. Zatoa manipulira so brojkite potrebni za census za da bide uspesen referendumot! Siri lazni vesti vo koi, mislam, deka narodot poveke ne veruva, Ne veruva nitu na Zaev, nitu na laznata I manipulatorska kampanja za Evropska Makedonija. Zatoa smetam deka, mnozinstvoto gragjani se p

Детална Анализа на Преспанскиот Договор

Пишува Гордана Силјановска Давкова Професор по уставно право. Во називот на „Конечниот договор отсуствува вистинскиот предмет на грчко -македонскиот спор, односно „ИМЕТО“, разликите не се опишани, туку само е нотирана разлика за името. Имено, Резолуцијата на Советот за безбедност 817(1993), отка

Став на Мирка Велиновска во очи Референдумот

Пишувајќи за www.dudinka.org Мирка вели, Да заклучиме: По 28 години од Референдумот за независна држава Република Македонија и на три дена пред фашистичко-цијашкиот циркус со учество на домородни ГМО импланти, секој самосвесен човек, што подразбира функционален мозок, автохтон ум и рбет, може

Анализа на проф. Силјановска за Преспанскиот договор (2)

Професорката по уставно право Гордана Силјановска во темелна студија го анализира Преспанскиот договор. Студијата ја објавуваме во повеќе продолженија поради обемноста и длабочината на подготвениот материјал со цел подобро објаснување пред јавноста на содржината на договорот кој в недела е предмет

Referendumot kako politicka mamka za potpisuvanje na Prespanskiot dogovor

Na samo uste nekolku dena koi ne delat do onoj nelegalen,nezakonski I protivustaven konsultativen referendum, vlasta se poveke gi intenzivira svoite gnasni, necesni I fasisoidni metodi na zaplasuvanje I na potkupuvanje. Prvo:  se obiduva da gi zaplasuva vrabotenite vo administracijata I nivnite s

Маѓепсаниот круг на антимакедонската политика на САД

Открив зошто републиканците станаа демократи и зошто дозволуваат администрацијата на Обама уште да управува со Стејт департментот. За инает на Русите. Колку и да се мразат двете партии меѓусебно, и двете повеќе ги мразат Русите. Инаетот владее со Вашингтон. Крајната цел на надворешната политика на С

Is Bulgaria Losing the War on Corruption?

Bulgaria is not only the poorest country in the European Union (EU) but also is the most corrupt; greater financial transparency would help address both challenges. Every year the country loses 14 and 22 percent of its GDP or $7 to $12 billion due to corruption. Corruption has been an issue for the

Нашето Охи = Бојкот!

Билјана Ванковска  - 09:45 24.09.2018 4127 Досега е кажано речиси сѐ што можеше да се каже за кукавичиното јајце во вид на наводен мировен договор со Грција и следствено за референдумот и за уставните измени – повеќе неразумно поради супериорната јавна пропаганда, откол

Апасиев го разобличува Невладиниот Сектор во Македонија платен од Странски државни пари

Пионери, пионерки, сороспии и граџански ѕверки (против подмитената енџиовштина и цивилното слугување на натоизмот)  септември 23, 2018 Димитар Апасиев Деновиве се дознаа неколку пикантни работи за македонскиот искомпромитиран НВО сектор или, барем за она што преостана од него – откако него

На запад нема т`га за југ, туку радост за север

Во земјата на северноцрпнатите, спортот е зло. Фудбалот или ракометот може да ви го оттргнат вниманието од безумноста и моронството во кое треба да ве втурне секојдневната агресија на светската изопачена моќ, чија перверзна реденка секојдневно ја чувствуваме, но и на нивните тукашни северноцрпнати п

Како е откопуван Делчев од гробот во Баница!

На 22 април утрото, откако ги прегледал сите трупови, Тефиков наредил убиените да се погребаат според христијанските обичаи со свештеник, а труповите на Делчев и Гоштанов да се однесат во Серес. Кога телата се наближиле до градот, од Солун стигнала некаква телеграма да бидат вратени назад во Баница,

За преспанскиот договор и пошироко

Преспанскиот договор, кој е составен дел и на референдумското прашање, го имаат прочитано исклучително мал процент граѓани. Од друга страна, апелите и од страна на власта и на опозиција до граѓаните се да се прочита договорот од точка до точка. Во форма на фељтон во повеќе продолженија ја пренесувам

AKO MOZAM JAS,   MOZETE I VIE

  Poslednite slucuvawa vo politi~kiot `ivot vo R. Makedonija me motiviraa da ja napi{am mojata storija, so cel deka nekoj }e izvle~i pozitivna pouka od nea. Ne{to viree vo mene kako i vo sekoj svesen Makedonec. Ova e vreme na istoriska odluka za nas Makedoncite, dali kakako narod ke ne bide

Ulogata na EU i NATO vo sporot so Grcija za imeto

Ste se zaprasale li nekogas zosto NATO pritiska da se potpise Prespanskiot dogovor koj  preku referendumot treba da se implementira I stane na sila??? Ste se zaprasale li zosto EU I  NATO tolku svoi emisari prakaat vo Makedonija??? Jas za toa imam samo eden odgovor. Toa e deka NATO zaedno so B

Неопходноста од јавен простор и дебата и Договорот за името

Можни се правни и политички импликации кои Договорот за името и комплексниот член 1 може да ги повлечат и внатрешно и надворешно. Тоа не само што ќе се одрази на сегашноста, туку и на иднината, а со тоа и на минатото, и поради тоа неопходна е исцрпна научна и јавна дебата пред да се пристапи кон бил

Причините поради кои Уставниот суд ќе го поништи илегалниот референдум за „Северна Македонија“

Со распишувањето на недозволениот консултативен референдум за најважните државно-правни прашања, за кои уставотворецот јасно и изрично предвидел облигаторен и задолжителен референдум, Собранието цели кон тоа, неосновано, да им ја одземе одлучувачката позиција на граѓаните што изрично им ја гарантира

Zoshto Bojkot?

Jas ne gi sakam migrantite vo moeto mesto na ziveenje kade sto e planirano da se gradi kamp za niv. Jas ja sakam Makedonija bez migranti, Jas ja sakam Makedonija suverena Jas ja sakam Makedonija unitarna Jas ja sakam makedonija slobodna jas ja sakam Makedonija ne kako Severna Republika Makedon